Проекти и дейности
Проекти
1. Проект BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“, финансиран от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз
На 15.02.2024 г. е подписан административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“ между Министерството на образованието и науката (МОН) – конкретен бенефициент (КБ), и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ – Управляващ орган
Срок 60 месеца, но не по-късно от 31.12.2029 година
Общ бюджет 105 400 000 лева
Основна цел Насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултат
Специфични цели Подобряване приобщаващия характер на предучилищното образование с фокус върху децата от уязвими групи, в това число роми, за намаляване на необхванатите и отпаднали от образование деца в задължителна училищна възраст.
Повишаване на капацитета на институциите в системата на предучилищното образование за осъществяване на приобщаващо образование, в т.ч. чрез квалификация на педагогическите специалисти и на непедагогическия персонал, вкл. образователните медиатори, подкрепящи децата и родителите от уязвими групи с фокус върху децата от уязвими групи, в това число роми.
Изграждане на подкрепяща общност за формиране на положителни нагласи и мотивация на родителите към образованието за пълноценно приобщаване на децата им в предучилищно образование.
Дейности по проекта:
Дейност № 1 „Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, вкл. нови в системата учители, и на експерти от РУО за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. социално-емоционалното учене в детските градини, в т.ч. техни яслени групи, и училища с групи за задължително предучилищно образование както и обучения на непедагогическия персонал, вкл. образователни медиатори и социални работници за подпомагане на обучението, в съответствие с утвърдени програми за професионалното и кариерното им развитие.“
Дейност № 2 „Интензивна работа с родители на ниво детска градина, в т.ч. техни яслени групи, и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес.“
Дейност № 3 „Допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайно приобщаване в предучилищното образование.“
Дейност № 4 „Обща подкрепа за личностно развитие за достъп и трайно приобщаване на деца в предучилищното образование.“
1. Проект №BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, ФИНАНСИРАН ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ“ 2014-2020 Г.
През учебната 2023/2024г., в периода от 01.07.2023г. до 31.12.2023г. ДГ„Иглика“–гр.Русе работи по Проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, финансиран по Оперативно програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове с конкретен бенефициент Министерството на науката и образованието(МОН). Проектът е на обща стойност 109 562 541,93 лв. и дейностите по същия се изпълняват до 31.12.2023 г.
Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи , да се създадат условия на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
ДГ „Иглика“ – гр. Русе взе участие в Дейност „Предоставяне на обща и/или допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца в предучилищно образование, по проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ , чрез осигуряване на допълнителен педагогически персонал. Дейностите по проекта бяха насочени към осигуряване на педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца и родители, с цел формиране и насърчаване на мотивацията на родителите за приобщаване на децата и активно включване в образователния процес. Участници в проекта бяха деца, родители и педагогически специалисти от ДГ „Иглика“. По проекта в детската градина бе назначен допълнително педагогически персонал - психолог и логопед. Педагогическите специалисти осъществиха обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата, подпомогнаха работата на педагозите в групите с деца със СОП и деца от уязвими групи, проведоха индивидуални срещи с родители като ги подпомогнаха по въпроси свързани с развитието на децата и усвояването на знания и умения за конкретната възрастова група. Проведоха с децата със специални образователни потребности индивидуални занятия в зависимост от потребностите им и групова работа в среда сред връстниците им. Подпомогнаха работата на децата по време на ситуации за по-лесно адаптиране към средата и връстниците им и усвояване на учебното съдържание.
Чрез този проект екипът на детската градина успя да предостави необходимата подкрепа и ресурси на деца и родители, за да се справят с предизвикателствата на образователния процес, направи поредната стъпка към подобряване на качеството на образование и осигуряване на равен достъп до него за всички деца в условията на кризи.
Изпълнението на Дейност „Предоставяне на обща и/или допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца в предучилищно образование, и назначаването на допълнителен педагогически се финансира от проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Общата сума на предоставените средства на ДГ „Иглика“–гр.Русе е в размер на 21126 лв. (двадесет и една хиляда сто двадесет и шест лева).
1. ПРОЕКТ BG05M2ОP001-3.005-0004 „АКТИВНО ПРИОБЩАВАНЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ“, ФИНАНСИРАН ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ“ 2014-2020 Г.
2. ПРОЕКТ BG05M2ОP001-3.018-0001 „ПОДКРЕПА ЗА ПРИОБЩАВАЩО ОБРАЗОВАНИЕ“, ФИНАНСИРАН ПО ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ“ 2014 – 2020 ГОДИНА
Дейности
Безопасно движение по пътищата
29 ЮНИ 2024 - ДЕН НА БЕЗОПАСНО ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА
Безопасното движение е споделена отговорност и зависи от всички нас. За да се опази човешкия живот и здраве, често е необходимо само малко толерантност, дисциплина и адекватна преценка от старана на участниците в движението. Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" призовава за спазване на правилата, отговорно и толерантно шофиране.
Децата от ДГ "Иглика" познават правилата и се движат безопасно.
На 28.11.2023 г. в ДГ "Иглика" се проведе вътрешно квалификационна практика. Старши учител Р. Иванова представи планирана ситуация по образователно направление Околен свят на тема "Моят безопасен път до детската градина". Децата демонстрираха познания за квартала, в който живеят и как безопасно да се придвижват, направиха макети, строиха с конструктор "Лего", споделяха лични преживявания.
Старши учител Д. Генова проведе планирана ситуация по образователно направление Околен свят на тема "С огъня шега не бива", съпроводена с учебна евакуация. Децата научиха какво предизвиква пожар, правила за действие по време на пожар, демонстрация на облекло и оборудване на пожарникаря.
"Какво трябва да знае малкият пешеходец"
На 21.02.2023 г. беше проведена лекция по БДП от представител, сектор Пътна полиция Николай Колев с децата от втора, трета и четвърта група, филиал "Видин" на тема: "Какво трябва да знае малкият пешеходец". Децата показаха знания и умения за безопасно поведение на пътя и познаване правилата за улично движение.
"Как да се пазим на пътя"
На 10.11.2022 г. беше проведена беседа по БДП от старши инспектор, сектор Пътна полиция Стилян Станев с децата от трета група, филиал "Дебелянов" и четвърта група, филиал "Яворов" на тема: "Как да се пазим на пътя". Децата показаха знания и умения за безопасно поведение на пътя и познаване правилата за улично движение. Старши инспектор Станев припомни местата за безопасна игра и поведение на децата в критични ситуации. По достъпен и интересен начин представи правилата за придвижване с тротинетка и велосипед и отговори на въпросите на децата.
Срещата завърши с музикален поздрав и благодарствена картичка.
" Опасно е!"
На 28.03.2023г. беше проведена педагогическа ситуация на тема " Опасно е!" , съпроводена с учебна евакуация. На събитието присъства пожарникар Иван Димитров, който демонстрира на децата екипировка и пожарен автомобил.
"Светофарът -наш приятел " и "Как да се движа безопасно "
На 19.04.2023 г. беше проведена беседа по БДП от ст.инспектор Стилян Станев с децата от Първа и Трета група, филиал " Чиполино" на тема "Светофарът -наш приятел " и "Как да се движа безопасно ".
Чрез организираните практически и игрови ситуации децата показаха знания и умения за безопасно поведение на пътя и познаване правилата за улично движение. Ст.инспектор Станев припомни на децата безопасните места за придвижване и игра. След проведената беседа ст.инспектор Станев отговори на въпросите на децата. Срещата завърши с музикален поздрав и обещание за нови срещи.
В ДГ " Иглика" беше отбелязан 29.06.23г. , като Национален ден за безопасността на движението по пътищата.
Във филиал " Видин " гост беше инспектор Цветомир Петров - представител на Пътна полиция, който изнесе беседа във връзка с безопасното поведение на децата на пътя и опасностите, които крие той. Децата като бъдещи първокласници с огромен ентусиазъм показаха знания и умения за безопасно поведение на пътя, познаване на пътните знаци и правилно реагиране в поставени проблемни ситуации. С песни, игри и стихове децата представиха по интересен начин това, което са научили.
Във връзка с обявяването на 20.09.2023 г. за Ден без загинали на пътя, в ДГ "Иглика" бяха проведени мероприятия по БДП.
Мотото на кампанията за България е : " Остани жив ! " , " Пази живота ! "
13.11-19.11.2023г.
Всяка година в третата седмица на месец ноември се отбелязва Световния ден за възпоменание жертвите при ПТП. В седмицата от 13.11 до 19.11. във всички филиали на ДГ "Иглика" беше отбелязан този ден с различни мероприятия. Чрез игри, разговори, беседи, викторини, планирани ситуации, бяха дискутирани теми като: "Да пазим децата на пътя", "И улицата има правила", "Движа се безопасно" и други.